Očkování

17. únor 2009 | 19.13 |
› 

Dejte se očkovat proti chřipce, tohle jste jistě také slyšeli v televizi, ale tenhle případ lidem moc chuti a důvěry v očkování nepřináší. Tak já nevím...

Smrtelná ptačí chřipka se ocitla v České republice a jen díky náhodě se jí nenakazili lidé. Společnost Biotest testovala vakcínu rakouské farmaceutické firmy Baxter, která ji vyvíjí. Jenže vakcína obsahovala i agresivní virus ptačí chřipky H5N1.

"Vakcínu v Biotestu testovali na fretkách od začátku ledna. Najednou začaly fretky hynout a výzkum byl ukončen 6. února," říká hlavní hygienik Michael Vít.

Následně Státní veterinární správa odhalila, že zvířata byla nakažena smrtelným virem ptačí chřipky. "Všechny fretky jsme museli zlikvidovat a firmu zavřít," říká mluvčí veterinářů J. Duben.

V nebezpečí se rázem ocitli všichni, kdo přišli s nakaženými fretkami do styku. Třináct lidí okamžitě dostalo lék Tamiflu a všichni prošli testy. Naštěstí se ukázalo, že nikdo nebyl nakažen.

Pokud by nějaký výzkumník byl nakažen, mohl před vyšetřením nakazit spoustu lidí. Že se vir nerozšířil na další obyvatele jen díky štěstí, připouštějí i sami odborníci.

Podobný případ v Česku veterináři ani hygienici nepamatují. "Je to vážné varování, žádná legrace to nebyla," říká Duben. Firma Baxter přiznává, že chyba se stala už v Rakousku a přes hranice posílala již "nakaženou zásilku".

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (60x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář