Odlehčené potraviny

21. únor 2009 | 11.56 |
› 

Lehčí potraviny za stejnou cenu. Také jste si všimli, jak se nám nenápadně mění gramáž výrobků. Inu tohle je takové nenápadné zdražování.

Lipánek Maxi ještě loni vážil 140 gramů. Dnes má Lipánek od jihočeské Madety "poctivých a dobrých" 130 gramů. Ale cena se nemění. Lipánek není zdaleka jediný výrobek, který prošel odtučňovací kúrou. Třeba čokoládová tyčinka XXL 3bit.  Také jí postihlo seříznutí, a to o miniaturní a okem nepostřehnutelné dva gramy. Cena se o tuto píď nezměnila.

Podobný osud postihl i tyčinky Milky Way, Rouskovy brambůrky či tatranky obou konkurenčních výrobců – Opavie i slovenské Sedity.

Důvody, proč se řada výrobků zmenšuje, je nasnadě. Výrobce ušetří a zákazník si zeštíhlení všimne obtížněji, než když mu jeho oblíbený mls podraží o korunu či dvě.

To ostatně přiznávají i sami výrobci, i když vytříbenějšími slovy. Jedním z jejich vysvětlení je, že zdražují suroviny, a proto raději z výrobku maličko uříznou, než by cenu zvedali. Dalším oficiálním důvodem bývá nová, pochopitelně lepší receptura.

"Spotřebiteli chyběla u tatranky větší křupavost oplatky, a proto jsme původní pláty nahradili novými, které jsou jemnější a křehčí, ale také lehčí," vysvětluje zmenšení tatranky ze 40 na 33 gramů.

Tohle je jen malá ukázka z mnoha dalších odlehčených výrobků. Markantní je to hlavně u bonboniér. Tam se to zajímavou gramáží jen hemží. Kdepak kulatá čísla jako 200 či 250 gramů, dnes tu máme: 148, 105 či 159gramů.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (56x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář