Dlužníci

23. únor 2009 | 18.47 |
› 

Exekuce v Chomutově rozhýbaly ministra pro lidská práva a menšiny Kocába, ministra spravedlnosti Pospíšila i ombudsmana Motejla. Proč ale naši mocipáni nezakročili rázně proti neplatičům. Proč my, poctiví plátci, máme stále doplácet na nepříspůsobivé občany? Kdo je vlastně diskriminován?

Exekutoři dnes v Chomutově sociální dávky nezabavovali. Lidé čekající na peníze tak měli mnohem veselejší náladu než minulé úterý, kdy exekutoři zabavili asi 100 dlužníkům téměř všechny peníze. Z příspěvku jim tehdy ponechali zhruba 1000 korun.

"Nevím, zda město ustoupilo tlaku médií, která zveřejnila nesouhlasná stanoviska ministerstva, ombudsmana a dalších organizací, jež postup města kritizovali jako nezákonný," řekla novinářům mluvčí ministra pro lidská práva a menšiny Lejla Abbasová, která přijela do Chomutova činnost exekutora monitorovat.

Primátorka Ivana Řápková ministrovi pro lidská práva a menšiny Michaelu Kocábovi po Abbasové vzkázala, aby do Chomutova přijel osobně. "Ráda panu ministrovi týdenní pobyt v domě s nepřizpůsobivými lidmi zaplatím, aby si vyzkoušel, jaké to je," uvedla.

Město podle ní bude pokračovat v exekucích v březnu. "Důvod přestávky v exekucích je jednak tlak, který ministerstvo uplatnilo vůči exekutorské komoře, jednak chceme dát dlužníkům čas, aby si přišli na magistrát svou situaci vyřešit. Už po první exekuci projevily například desítky lidí zájem o uhrazení svého dluhu. Chomutov eviduje na 4000 dlužníků, celkové pohledávky přesáhly 240 milionů korun.

Kontrolu, která má prověřit postup exekutora, pošle do Chomutova i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, odebírání peněz po výplatě sociálních dávek považuje za nešťastné. Podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové je odebírání peněz v rozporu s ústavou.

Město však kritiku odmítá, za zákonný označili postup Chomutova i někteří právníci.

Proti jedincům i rodinám neplnícím si své povinnosti se město rozhodlo postupovat tvrdě a nekompromisně, k přijatým opatřením patří kromě uvalení exekuce na dlužníky i vystěhování neplatičů do ubytoven.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (64x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář