Neuvěřitelné

26. březen 2009 | 10.57 |
› 

Je tohle potřebné? Nejsem proti vyšším platům v politice, ale vše by mělo mít svou mez. Tohle už se mi zdá jako neuvěřitelná zhovadilost!

Eurokomisaři, kteří letos odejdou z postů v EU, budou mít nárok na více než milion liber (29,3 milionu korun) v důchodech a dalších příspěvcích! Na tuto sumu se tak může těšit i náš eurokomisař Vladimír Špidla (57). Ve své tiskové zprávě to uvádí britská analytická organizace Open Europe, která tuto sumu ostře kritizuje.

Organizace Open Europe kritizuje i fakt, že např. předseda Evropské komise má zhruba stejný plat jako prezident USA. Předseda EK José Barroso má roční příjem přes 275 000 liber (osm milionů Kč), což odpovídá ročním příjmům amerického prezidenta Baracka Obamy.

Na co mají nárok eurokomisaři:
■ Na důchod, který je mu vyplácen ode dne, kdy dosáhne 65 let. Takže například komisař Špidla na něj bude mít nárok za sedm let. Výše penze se odvíjí od počtu let, které komisař strávil v úřadu. Nesmí však přesáhnout 70 procent jeho základního platu. Ten je od července 2008 téměř 20 000 eur (541 000 Kč).
Přídavek pro přechodné období se vyplácí eurokomisaři během tří let od dne, kdy opustil svou funkci. Pohybuje se mezi 40 a 65 procenty platu eurokomisaře.
■ Přídavek na přesídlení se pohybuje ve výši jednoho měsíčního platu.
■ Špidla si přitom ve vysokých politických funkcích v Česku (premiér) a EU vydělal neuvěřitelných 46 milionů korun! Pokud jsou tedy čísla organizace Open Europe správná, celkový
Špidlův výdělek v politice za celý život bude kolem 80 milionů korun!


80 mega za kecení se mi zdá příliš mnoho. Proč ještě tři roky přídavek - prý aby pokles příjmů nebyl tak prudký. Obyčejní důchodci mají taky přídavek, aby jim životní úroveň tak prudce neklesala? Nemají a těžko si z platu mohou našetřit nějakou slušnější sumu, jako mohl kdejaký politický kecálek.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (53x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář