Smrtící ebola

31. březen 2009 | 10.49 |
› 

Pouhých 40 hodin stačilo, aby byla vytvořena experimentální verze po léta vyvíjené vakcíny proti smrtící nemoci ebola, dopravena přes oceán a podána ženě, která se vlastní neopatrností mohla nakazit.

V laboratoři hamburského ústavu pro výzkum tropických nemocí aplikovala 12. března pětačtyřicetiletá vědecká pracovnice virus eboly na pokusnou myš. Přestože měla ochranné rukavice, píchla se jehlou do prstu. Není jisté, jestli se nakazila, ale v kladném případě by jí zbývaly týdny, spíše dny života.

Jen několik hodin po nehodě už malá světová komunita virologů, biologů a dalších odborníků zorganizovala transatlantické telefonické koncilium. Američan H. Feldmann se po dohodě s Němci obrátil na kanadské kolegy, s nimiž před lety vyvíjel vakcínu. Kanadská laboratoř okamžitě experimentální protilátku podle Feldmanových instrukcí vyrobila.

Ještě téhož dne zásilka dorazila do Německa a žena byla naočkována. Vakcína dosud byla testována jen na opicích, z nichž ale polovina zemřela, a její tvůrci netuší, zda nebude mít vedlejší účinky a zda vůbec bude u člověka účinkovat. Byl to však nejlepší z možných kroků k záchraně života kolegyně.

"Jsme napnutí k prasknutí, zatím je nálada hodně dole," řekl ředitel ústavu S. Guenther. Inkubační doba nákazy totiž právě vrcholí. Pacientce se zatím vede dobře a žádné příznaky nemá. Pokud se příznaky neprojeví do 2. dubna, může být považována za zdravou. Problém je, že bude těžké stanovit, zda pomohla protilátka, nebo se žena vůbec nenakazila.

V nedávné minulosti se podobně nakazil ruský vědec, ale přežil. Naopak jeho britský kolega ebole podlehl. Ebola patří k nejnebezpečnějším virovým chorobám na světě. Způsobuje silné krvácení a rychlou smrt asi u 80 procent nakažených.


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (56x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář