Máte slovo

3. duben 2009 | 09.28 |
› 

Včera jsem sledoval pořad na ČT1 Máte slovo, kde krom jiného se utkala starostka Chomutova I. Řápková s ministrem M. Kocábem. Tohle mě inspirovalo k této úvaze.

Kdo může za nenávist a rasismus vůči Romům? No, když pominu, že si Romové svým chováním mnohé zapříčinili sami, tak hlavní viníkem je stát, lépe řečeno státní správa od úředníků na sociálkách začínaje až po policii.

Nenávist totiž u běžných lidí vyvolává měření dvojím metrem.  "Normální" lidé, kteří poctivě platí a které úřady tvrdě trestají za každou dlužnou stokorunu, se bouří. "Proč já platím, když oni na to kašlou a nic se jim nestane!" zlobí se. A policie, úřady, stát? Jen krčení ramen. "Většina z těch neplatičů jsou Romové. A to je problém. Hned vás nařknou z rasismu," řekl jeden z úředníků státní správy. Jenže – právě tímhle dvojím metrem úřady paradoxně v obyčejných lidech rasismus a nenávist k cikánům jen podporují!

Máme si být rovni bez ohledu na barvu pleti, tak ať už se konečně patřičné úřady rozhoupou a začnou vyžadovat plnění povinností i po skupině nepřizpůsobivých občanů, jinak by se mohlo stát, že se budou podnikat pogromy na Romy tak, jako se to děje například v Maďarsku či Itálii.

A ještě jedna úvaha: Když je většina Romů nezaměstnaná, tak mají dost času, aby místo vysedávání v hospodách či hernách, kde mizí jejich sociální dávky, si zvelebili prostředí, kde žijí. Opak je ale pravdou. Bordel, smrad a kupy odpadků všude kolem. Co na to říká hygiena? Není to ohrožování zdraví lidí z okolí? Tohle je přece semeniště bakterií, které se vzduchem mohou rozšířit a způsobit nějakou epidemii. Co kdyby se sociální dávky podmínily úklidem a udržování alespoň základních hygienických norem, které platí pro normální občany. Nebo snad oni nejsou normální? Na tohle už si odpoví každý sám.


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.06 (69x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář