Černý kašel

10. duben 2009 | 19.34 |
› 

Jak to, že se znovu začínají objevovat ve větší míře nemoci, které byly v době totality prakticky zcela vymýcené. Krom černého kašle například i tuberkulóza.

Počet dětí nemocných černým kašlem nadále povážlivě roste. Jen v únoru přibylo 138 nových případů, což je devětkrát více než loni ve stejném měsíci. "Dokonce to došlo tak daleko, že tady máme i úmrtí neočkovaného dítěte," řekla pediatrička H. Cabrnochová.

Za loňský rok celkem onemocnělo asi 770 dětí, tedy přibližně o 580 více než v roce 2007 a vůbec nejvíc za posledních osm let. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu.

Nejvíce nemocné jsou děti od devíti do 14 let, u nichž už sice onemocnění není nebezpečné, ale může způsobit nepříjemné komplikace. Dlouhou dobu, třeba i několik týdnů, je trápí intenzivní záchvaty dráždivého kašle, navíc se jim může zvýšit teplota. Tyto starší děti pak představují riziko jak pro neočkované malé kojence nebo přímo novorozence.

Šíření zastaví očkování, zatím nejsou vakcíny. "Očkování chrání především rizikovou skupinu malých dětí a seniorů. Kdyby se onemocnění potom dále nešířilo, tak by to bylo dostačující," řekla Cabrnochová. Po pěti letech však podle lékařů počet protilátek klesá. Vzestup případů znamená, že se tady šíří zdroj infekce pro rizikové skupiny, vysvětlila.

Proto už Česko vydalo rozhodnutí, aby riziková věková kategorie dětí mezi desátým a jedenáctým rokem byla přeočkována další, posilující dávkou. "Jediný problém byl, a to jsme věděli od začátku, že výrobce bude schopen dodat vakcínu na trh v polovině dubna, tak snad rozjedeme očkování," řekla Cabrnochová.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.02 (62x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář