Pálení čarodějnic

30. duben 2009 | 19.46 |
› 

Stejně jako každý rok, tak i letos o tzv. Valpuržině noci, tedy z 30. dubna na 1. května, vzplanou tisíce ohňů. Přichází pálení čarodějnic. Jak ale tento obyčej vznikl?

Filipojakubská, nebo také Valpuržina noc z 30. dubna na 1. května je prý výjimečná mimořádným působením zlých sil. Dají se prý najít zakopané poklady, ale hledač musí neustále hlídat oblohu, protože na ní probíhají rejdy čarodějnic, které se slétají na sabaty. Původ pálení čarodějnic lze ale najít i v keltském svátku Beltine. Při něm se pálí ohně, které mají očistit od všeho zlého, co se nashromáždilo přes zimu.

Mladí lidé ohně přeskakují, tančí a radují se. Zároveň se té noci mezi Kelty rozpoutaly sexuální orgie, které trvaly celý měsíc květen. Děti počaté na svátek Beltine prý byly velmi šťastné. Odtud i zvyk líbat se na 1. máje pod rozkvetlým stromem.

 S nástupem křesťanství začalo být toto prastaré náboženství potíráno, jeho vyznavači označeni za pohany a nepřátele jediného Boha. V temných dobách středověku byli lidé obvinění z čarodějnictví pronásledováni a popravováni. To trvalo prakticky až do počátku 18. století. Zprávy o počtu obětí se rozcházejí. Podle jedněch stály život až devět milionů.

Na našem území je zřejmě nejznámějším případem řádění inkvizitora Jindřicha Bobliga z Edelstadtu, který mezi lety 1678-1692 nechal na Šumpersku, především pak ve Velkých Losinách, upálit kvůli obvinění z čarodějnictví asi stovku lidí. Stála za tím zřejmě hlavně touha pomamonu, protože majetek odsouzených přecházel na inkvizitora, ale patrně i sadistická sexuální úchylka.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (61x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář