Romští školáci

4. květen 2009 | 12.26 |
› 

Myslím, že by spíše seděl název záškoláci. V neděli demonstrovali Romové v několika městech proti rasismu a násilí. Křičet tedy umí, ale měli by si uvědomit, že jsou to právě oni, kteří svým chováním způsobují tyto negativní pohledy na jejich etnikum.  Staří se asi těžko změní, ale podívejme se na mladou generaci, jejich budoucnost. 

Romským dětem 9 let k ukončení ZŠ nestačí. Zajímavá studie vypracovaná pro ministerstvo školství. Romské děti mají oproti ostatním jen poloviční šanci, že dokončí základní školu s vrstevníky, se kterými do ní začali chodit.

Zatímco ze základních škol odchází do takzvaných praktických škol určených zejména pro děti s lehkým mentálním postižením v průměru jedna žákyně ze sta, u Romek to jsou v průměru dvě z každých deseti. U chlapců z většinové populace jsou to tři žáci ze sta; z Romů je to však téměř každý čtvrtý hoch.

Největší potíže mají romské děti se zvládnutím českého jazyka a matematiky; na prvním stupni je pro ně čeština dokonce největším problémem. Absence oproti neromským dětem bývají asi trojnásobné. Více přitom ve škole chybí romské dívky než chlapci.

Romské děti mívají často horší známky z chování než neromské již počátkem školní docházky, problémy s chováním se vzrůstajícím věkem přibývají.

Zatímco v osmé třídě mělo podle analýzy zhoršenou známku z chování sedm procent chlapců a dvě procenta dívek, u Romů ji mělo celých 31 procent a u Romek 22 procent; tedy desetkrát více, než u jejich neromských vrstevnic.

Jak je vidět, tak na záškoláctví a lumpárny jsou vždy na špici. Jen mi nesedí ten problém s matematikou, naopak, oni si moc dobře umí spočítat všechny dávky. Tam je nikdo neocikání.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (70x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář