Neoblíbení Romové

4. červen 2010 | 21.51 |
› 

Nevíte proč?  Lidem nejvíce vadí Romové, ukazuje to průzkum ze dne 4. 6. 2010. Tento názor mají  Češi od roku 2003, od něhož se postoje k vybraným národům zjišťují.

Z národnostních menšin žijících v České republice mají Češi nejhorší vztah k Romům. Za nesympatické je stejně jako v minulých letech považují tři čtvrtiny obyvatel. Nejraději mají občané ČR Slováky, kteří jsou sympatičtí devíti lidem z deseti.
Sympatie Čechů si vysloužili také Poláci, Řekové a Židé, vyplynulo ze zveřejněného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.

Romové se zcela vymykají hodnocení ostatních národnostních skupin. Na sedmibodové škále jim nejhorší známku udělily dvě pětiny obyvatel, za sympatické je označilo pouze 14 procent lidí. V loňském roce byl vztah Čechů k Romům ještě horší, nesympatie k nim neskrývalo 77 procent.

Slováci obdrželi od Čechů známku 1,91, za nesympatické je označila pouze čtyři procenta lidí. Více než polovina obyvatel hodnotí pozitivně ještě Řeky, Židy a Němce, jen o málo méně než 50 procent sympatií obdrželi Bulhaři.

Pozitivní vnímání převažuje také u maďarské menšiny, přibližně vyrovnané jsou sympatie a nesympatie v případe Srbů, Rusů a Vietnamců. Větší míru antipatií než sympatií pociťují obyvatelé k Rumunům, Ukrajincům a Albáncům.

Lidovky.cz

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (10x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře