Průzkum

7. květen 2009 | 19.59 |
› 

Tenhle článek jsem přebral z iHNed.cz  6. 5. 2009  Průzkum: Romové jsou nesympatičtí více než třem čtvrtinám Čechů

Z národnostních skupin žijících v České republice mají Češi a Češky výrazně nejhorší vztah k Romům, za nesympatické je považují přes tři čtvrtiny z nich. Nejraději mají naopak sami sebe a Slováky, sympatie chovají i k Polákům, Židům a Řekům. Mezi méně sympatické národnosti řadí Rumuny, Albánce a Ukrajince. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
 
Průzkumu se počátkem března zúčastnilo přes 1 100 respondentů starších 15 let. Dostali seznam národnostních skupin žijících v Česku, jež hodnotili na sedmibodové stupnici vyjadřující různou míru sympatií a antipatií. Jeden až tři body znamenaly sympatie, více než pět bodů na škále znamenalo nesympatické hodnocení.

Češi by chtěli bydlet vedle Slováků či Američanů. Vedle Romů ne.

Romové v průzkumu dostali 5,69 bodu a jako jediní překročili hranici pěti bodů. Jako nesympatické je ohodnotilo 77 procent dotázaných, z toho celých 42 procent respondentů dokonce jako velmi nesympatické.Sympatie k Romům neskrývalo pouze devět procent lidí; v podobném loňském průzkumu CVVM to přitom bylo 12 procent.

Největší sympatie chovají Češi opakovaně sami k sobě, tento názor mají od roku 2003, od něhož se postoje k vybraným národům zjišťují. Češi a Češky dostali v průměru hodnocení 1,64 bodu; Slováci 1,99 bodu. Mezi dvěma a třemi body ocenili Češi Poláky a Řeky, mezi třemi a čtyřmi body Židy, Bulhary, Maďary, Němce a Srby.

Co na to, pane Kocábe? Kde je chyba?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (60x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře