Vraždící spisovatel

13. květen 2009 | 20.20 |
› 

Zavraždit někoho a potom svůj čin literárně zpracovat a vydat jako detektivku přinese sice aurotovi peníze, ale také i něco jiného, mnohem nepříjemnějšího.

Polského spisovatele Krystiana Balu poslal odvolací soud v jihopolské Vratislavi na 25 let do vězení za vraždu, kterou pak popsal i ve své knize. Soud shledal, že literát brutálně zavraždil podnikatele, kterého podezříval, že je milencem jeho bývalé ženy. Rozsudek je pravomocný.

Na stopu autora přivedl policii jeho kriminální román Amok. V něm detailně popsaná vražda se totiž nápadně podobala té, která se v listopadu 2000 opravdu stala. Vrah podnikatele mučil tři dny hladem, pak oběť důkladně svázal a vhodil do řeky Odry, kde se muž utopil. Stejný případ se odehrál v Balově knize.

Na počátku vyšetřování se nepodařilo odhalit vraha a případ byl odložen. Policisté obnovili vyšetřování teprve v roce 2005. Mezitím spisovatel cestoval po celém světě stejně jako literární hrdina. Z různých zemí přes internet také zjišťoval, co je v případu nového.

Soudní znalci prokázali, že mobilní telefon, který Bala prodal přes internet, patřil zavražděnému podnikateli. Bala se jednou k činu přiznal, ale nikdy později doznání nezopakoval. Před soudem tvrdil, že je nevinný.

Podle psychologů je autor kriminálky nadprůměrně inteligentní, emocionálně nevyrovnaný a dokáže dobře manipulovat lidmi. Experti uvedli, že trpí chorobnou žárlivostí, která podle verdiktu byla motivem brutální vraždy.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (60x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář