Benzín

2. červen 2009 | 19.46 |
› 

Taky se vám zdá, že pohoné hmoty jdou nahoru rychleji než je správné. No přece nebudete závidět našim prodejcům zasloužené zisky.

Benzín u českých čerpacích stanic v uplynulém týdnu opět výrazně podražil. Podle analytika společnosti Colosseum by cena pohonných hmot neměla v létě přesáhnout 30 korun za litr.

Neměl by se tak opakovat dramatický vývoj z loňského roku, kdy se cena Naturalu 95 šplhala k 33 korunám za litr, nafta se dokonce prodávala za více než 35 Kč/l. Čermák však zdůraznil, že případné výkyvy v cenách jsou těžko předvídatelné. Kromě kurzu koruny záleží také na cenách ropy na světových trzích.

Tak si dáme jeden příklat z matematiky:

Litr benzínu v době, kdy byl barel nafty za 150 dolarů stál 33 korun, kolik má stát litr benzínu, když je barel za 67 dolarů?

Nehledejte správný výsledek, ten totiž neexistuje. Je tady velká neznámá, kolik si přirazí výrobci a pumpaři. A ještě jedna věc, když se zdraží ropa, tak je tu blesková reakce a cena letí nahoru, když jde cena ropy dolu, tak se z našich chrtů najednou stávají hlemýždi.


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (51x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář