Peníze nesmrdí

7. červen 2009 | 11.12 |
› 

Toto staré a dobře známé pořekadlo platí i pro katolickou církev. Peníze z lidských nepravostí se hodí právě tak, jako milodary od zbožných oveček.

Katolická církev v Česku každoročně inkasuje milióny z hazardních her. Je to sice jen zlomek ze 130 miliard korun, které se v Česku ročně v hazardu protočí, ale církev hazardní hry dlouhodobě kritizuje.

 V rámci tzv. povinných příspěvků na veřejně prospěšné účely posílá milióny Nadační fond Naděje třetího tisíciletí například Nadaci kardinála Vlka či řádům a farnostem. Tento fond v roce 1999 založili a stále financují majitelé sítě kasin Happy Day.

Podle veřejných výročních zpráv fond Naděje poslal od roku 2000 do roku 2007 přes dvacet miliónů korun na církev. Nadační fond kardinála Vlka dostal v roce 2007 celkem 2,5 miliónu korun pro komunitní centrum Matky Terezy, o rok předtím na stejný účel dva milióny. Po statisících pak dostávají např. farnosti v Dolních Jirčanech či Unhošti.

Církev se těmito penězi nijak netají. Fond Naděje je uveden jako sponzor například na webových stránkách Arcibiskupství pražského.

Hazardní hry se přitom staly v uplynulých dnech významnou politickou kartou lidovců, kteří se tento týden proti nim znovu postavili.
Jedním z křesťanských principů je boj proti hazardu,
církve by měly citlivě rozlišovat, kdo ji obdarovává.

Církev by s klidným svědomím vzala peníze i od samotného Satanáše. Bojovat proti nepravostem a přitom z toho těžit ... to je vzkutku bohulibá činnost.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (47x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář