Nájemné

26. červen 2009 | 11.21 |
› 

Krize na nás útočí, mnozí lidé přišli o práci, další jsou třeba jen na 70% platu a o nějakém zvyšování mezd si můžete nechat tak akorát zdát. Nu a do toho tu máme jedno "protikrizové opatření", které se dotkne statisíců lidí.

Regulované nájemné od ledna opět v řadě obcí prudce vzroste - o stovky až tisíc korun měsíčně, někdy i více. A to i přesto, že parlament na počátku letošního roku prodloužil pro většinu domácností deregulaci činží o dva roky, tedy do roku 2012.

Důvodem prudkého zvýšení je skutečnost, že ministerstvo pro místní rozvoj znovu výrazně zvýšilo úroveň cílového nájemného ve všech obcích. Na tu se má nájemné dostat po skončení deregulace. Činže se tak budou zvyšovat víc, než se ještě nedávno předpokládalo.

Zvýšení cílového nájemného, které se odvíjí od průměrných cen bytů na trhu, je přitom zcela nečekané (například u krajských měst činí až 24 %). V důsledku krize totiž klesly ceny panelových bytů za poslední rok až o čtvrtinua ceny ostatních bytů stagnují. Vzhledem k tomu se spíš očekávalo, že cílové nájemné naopak klesne a růst nájemného bude tudíž mírnější.

Ministerstvo si stále dělá s koeficienty, co chce, a nebere v potaz ani zákon, ani pokles cen nemovitostí. Údaje o cenách bytů jsou hausnumera, která s realitou nemají nic společného.

Takže kdo má hlunoko do kapsy, tak bude mít ještě hlouběji.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (32x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář