Dohnali jsme totalitu

18. červenec 2009 | 12.30 |
› 

Nevěříte, ale oficiální tisk nám to tvrdí, jenom ještě chybí srovnání s nějakou jinou vyspělou zemí. To bychom  se podivili, o kolik déle musíme pracovat na nějaký ten spotřební výrobek.

Vydělat si na novou škodovku trvá nyní stejně dlouho jako před čtyřiadvaceti lety. Čech s průměrným měsíčním platem musí na svezení Škodou Octavia druhé generace utratit dvacet měsíčních platů. V roce 1985 však za 20 platů získal Škodu 105 S. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Podle úřadu brali Češi v loňském roce necelých 23 tisíc korun hrubého měsíčně, v roce 1985 činila průměrná hrubá mzda necelé tři tisíce korun.

Zajímavé by ovšem bylo, kdyby se porovnalo, kolik procent z výplaty se nechalo ušetřit tenkrát a nyní. Dnes má většina lidí problém vyžít s výplatou a na šetření toho mnoho nezbývá.

Přidávám ještě dva názory, které jsem vyslechl:

Krásné srovnání, ale zapomněli dodat, že chleba stál 4,20, mléko 2 a jízdenka v MHD 1 korunu, tak že ty 3 tisíce bylo možná víc, než dneska těch údajných 23 tisíc, které 70% normálně pracujících vidí možná za dva měsíce.

Samé dobré zprávy! Za dvě minuty si tehdy průměrný zaměstnanec vydělal na kubík vody, dnes s bídou za půl hodiny, na nájem třípokojového bytu stačilo 10 - 20 hodin práce, dnes sotva stačí týdenní plat (mnohde ani to ne ...). To jsou ale položky, které mne zajímají dvakrát, třikrát za život, auto si kupuji každý týden, že.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (25x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář