Prezident proti církvi

14. srpen 2009 | 16.49 |
› 

Do kritiky katolické církve se pustil už i prezident Chorvatska. Tak nevím, ale tohle jistě nepotěší Vatikán. Prostě nějak nám těch kacířů ve světě přibývá.

Mezi chorvatským prezidentem S. Mesičem a katolickou církví se stupňuje názorový konflikt. Prezident kritizuje výsadní postavení katolické církve ve státě.

Mesić vyhlásil církvi "válku", napsal například záhřebský večerník Večernji List. Podnětem k takovému titulku se stal středeční rozhlasový rozhovor, ve kterém prezident kritizoval "privilegované" postavení katolické církve ve státě a společnosti.

Mesić požaduje odstranění křížů ze státních institucí, kasáren a policejních stanic. "Něco takového je ve státě, v němž vedle katolíků žijí také pravoslavní, muslimové, židé a ateisté, nepřijatelné," uvedl v rozhovoru prezident. Zároveň kritizoval i vysoké státní příspěvky na církevní stavby.

"Takové výroky mohou být velmi nebezpečné," varoval chorvatský teolog A. Rebić a přirovnal Mesiče ke komunistickým diktátorům Leninovi, Stalinovi a Titovi.

Již před několika dny prý církev Mesiče vyzvala, aby se od svých prohlášení distancoval v jejich oficiálním týdeníku Glas Koncila, ale bez odezvy. Tento církevní list Mesiče označil za "zrádce národa" a zpochybnil i jeho duševní zdraví.  - Tohle jsou velmi silné a urážející výroky na hlavu státu, což by si ani katolická církev neměla dovolit.


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (24x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář