Trochu moc pochybení

21. srpen 2009 | 10.46 |
› 

Nějak se mi nelíbí, co se poslední dobu děje u nás ve zdravotnictví. Omylem odoperovaná zdravá ledvina místo nemocné, záměny při ozařování... Tohle není dobrá vizitka, nehledě k tomu, že za pobyt v nemocnici se platí.

Ozařování -jedna z metod, jak vyléčit rakovinu. V Česku ale lékaři jen za poslední tři roky šesti pacientům ozařovali zdravou část těla, místo té, kde měli nádor. Jednoduše si spletli strany a např. "léčili" ženě  zdravý prs místo toho, kde jí karcinom diagnostikovali.

Pochybení si lékaři všimli vždy až po ukončení léčby. Co znamená pro pacienty takováto chyba lékaře? "Když např. pacientce měsíc ozařují nesprávný prs, není vlastně celou dobu vůbec léčena. Naopak se mnohonásobně zvyšuje riziko, že rakovina propukne i v prsu dosud zdravém, který je chybně ozařován. "Ozářením zdravé tkáně dochází k poškození buněk a velké pravděpodobnosti vzniku nádoru," dodává doktorka Pokorná.

Právníci k pochybení lékařů dodávají, že by se měli postižení obrátit na soud. "Byla jim způsobena újma na zdraví. Mají právo domáhat se u soudu náhrady škody," konstatuje advokát P. Pavelka.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (24x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře