Justice u nás

3. září 2009 | 19.57 |
› 

Muž si odseděl za loupež, kterou nespáchal tři roky. Tohle se nestalo v nějaké banánové republice, ale u nás, v době moderní techniky, kterou mají policisté k dispozici. Za jejich práci by je jistě nepochválil ani rada Vacátko.

S. Zýkovi z Klatovska se všichni smáli, když při nástupu do vězení tvrdohlavě opakoval, že je nevinný. Zýka byl odsouzený ke třem letům vězení za loupež v České spořitelně z roku 2005. Odseděl si téměř celý trest, do jeho konce mu zbývaly pouhé tři měsíce. Na jednání soudu ho přivezla vězeňská eskorta, ale Obvodní soud pro Prahu 9 ho ve středu, krátce po zahájení obnoveného procesu, poslal domů.

Soudní senát totiž musel vzít v potaz nový důkaz, který poukazuje na to, že maskovaný pachatel loupeže byl ve skutečnosti nejméně o 11 centimetrů vyšší než Zýka. Není tak vyloučeno, že Zýka se stal obětí justičního omylu.

"Odsouzením jsem přišel o všechno. Když mě při zatýkání tahali z náklaďáku, ještě jsem netušil, co mě čeká. Ztratil jsem práci, kamarády, rodinu, děti z prvního manželství téměř nevídám, málem jsem přišel o družku, a přitom jsem nic neudělal," řekl Právu Zýka.

S obhájkyní K. Slámovou se snažil o obnovu procesu řadu měsíců. Obvodní soud pro Prahu 9 v minulosti ale jeho žádosti dvakrát nevyhověl. Nyní předseda senátu A. Károlyi musel respektovat rozhodnutí nadřízeného Městského soudu v Praze a také Ústavního soudu, který vyšel Zýkově stížnosti vstříc.

"Povoluje se obnova procesu a současně se ruší rozsudek, kterým byl pan Zýka odsouzen k tříletému trestu vězení. Proto bude odsouzený propuštěn," konstatoval Károlyi.

Po vyřízení formalit ve věznici byl během dvou hodin skutečně volný. Zýku teď čeká nové hlavní líčení. O jeho definitivním očištění ještě bude rozhodovat soud.

Pokud by nakonec uspěl a soudy by jej obžaloby z loupeže definitivně zprostily, je podle svých slov rozhodnut požadovat po státu finanční kompenzaci za nezákonné uvěznění.

Kdo bude pohnán k zodpovědnosti za zpackané vyšetřování a ostudný rozsudek? U nás neplatí presumpce neviny?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (32x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář