Brambory

6. září 2009 | 11.05 |
› 

Někde jsem četl, že celkový počet druhů brambor jde do několika tisíc odrůd. Celkem tomu věřím, protože při vaření máme v hrnci určitě několik odrůd najednou.

Včera jsme k obědu vařili brambory a zatímco jedna část se rozvařovala, druhá část byla tvrdá jak kedlubna. Nejčastěji to řešíme tím, že uděláme z rozvařených brambor kaši, což je lepší než kousat nedovařenou pochoutku. (nejde jen o včerejšek, ale stává se to velmi často)

Myslím, že tyto problémy vznikají ve výkupnách, kde se nedostatečně oddělují jednotlivé odrůdy a spotřebitel pak dostává nesourodou směs brambor. Proč máme tolik odrůd, když se v nich normální člověk nevyzná?

Na našich polích se v roce 2008 pěstovalo 223 odrůd. Proč takové množství? V EU je v katalogu zapsáno bezmála 1200 odrůd. Není to přehnané?

Dříve sedláci pěstovali jen pár odrůd, které byly řádně oddělené. Rané, polorane a pozdní, které byly hlavní plodinou a dělily se na konzumní a krmné či průmyslové pro škrobárny a lihovary. Pro mlsné a náročné konzumenty se pěstovaly v menším množství rohlíčky, které měly nižší výnosy.

Je sice fakt, že brambory nyní kupujeme hezky omyté, ale i nadále jsou strupovité a mají černé skvrny, které odhalíte až doma, když je škrábete. Pokud máte smůlu a koupíte nepodařenou várku, tak odpad je skoro třetina celkové váhy. No, a když náhodou seženete rohlíčky, tak ve většině stejně nedosahují dřívější kvalitu a cenou předčí dovážené exotické ovoce.

Jaké máte zkušenosti Vy?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (25x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře