Prodej zbraní

8. září 2009 | 20.06 |
› 

Krize nekrize, kšefty se nám vesele hejbají. USA se loni podílely na dvou třetinách světového obchodu se zbraněmi.

Spojené státy loni získaly ještě dominantnější pozici na světovém trhu se zbraněmi. Podle zprávy amerického Kongresu uzavřely kontrakty v hodnotě 37,8 miliardy dolarů (zhruba 670 miliard korun), což představuje víc než dvě třetiny celosvětových obchodů,

Na druhém místě, s velkým odstupem, v roce 2008 skončila Itálie, která prodala zbraně za 3,7 miliardy dolarů. Těsně za ní bylo Rusko s obchody za 3,5 miliardy.

Zpráva připisuje nárůst amerických obchodů "nejen novým velkým zakázkám od klientů na Blízkém východě a v Asii, ale také pokračování významných kontraktů na výzbrojné a podpůrné služby s množstvím amerických klientů po celém světě".

USA loni podle zprávy ovládly i zbrojní obchod s rozvojovým zeměmi. Uzavřely s nimi smlouvy za 29,6 miliardy dolarů,což představuje 70,1 procenta obchodu s rozvojovým světem.

Jejich součástí byl podle NYT mimo jiné prodej stíhaček Maroku za 2,1 miliardy a bojových vrtulníků Tchaj-wanu za dvě miliardy.

Američané loni zbraně prodávali také do Indie, Iráku, Saúdské Arábie, Egypta, Jižní Koreje a Brazílie. Hlavním odběratelem byly Spojené arabské emiráty, které v roce 2008 od USA nakoupily vojenskou techniku za 9,7 miliardy, prodej stíhaček Maroku za 2,1 miliardy a bojových vrtulníků Tchaj-wanu za 2 miliardy.

A ještě poznámka nakonec. Nevyšleme pana Havla do Ameriky, aby jim vysvětlil, že vyrábět zbraně je nemorální a zlikvidoval jim zbrojní program tak, jako se mu to podařilo u nás? Tam by mu udělali to, co jsme měli udělat taky ... nakopli by ho do ...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (28x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře