Vitamíny v tabletkách

12. září 2009 | 15.03 |
› 

Znáte ty reklamy v televizi.  Pro Vaše zdraví tu máme multivitamíny s minerály, vitamíny od A do Ž a další preparáty jako vhodné doplňky stravy. Jen za...

Britský odborník na výživu profesor B. Ratcliffe zaútočil na obrovský farmaceutický sektor zabývající se výrobou vitaminových tablet a preparátů. Podle Ratcliffea je pravidelné užívání těchto léků u většiny lidí zbytečným vyhazováním peněz a mnozí navíc zneužíváním umělých vitaminů hazardují se svým zdravím.

"Preparáty by měly být užívány jen při určitých typech onemocnění, nebo když lékař zjistí vážnou formu hypovitaminózy, nedostatečnosti určitých vitaminů v těle."

A pokud se člověk stravuje zdravě, užívání vitaminových tablet pro něj může být naopak nebezpečné. Bezpečná hladina vitaminu A může být snadno překročena, přičemž nadbytek této látky se hromadí v játrech a způsobuje bolesti hlavy a nevolnost, zvyšuje riziko osteoporózy a poškozuje oči i játra. Nadbytek vitaminu A je přitom také nebezpečný pro těhotné ženy.

Nadbytečné dávky vitaminu C sice nepoškozují lidský organismus celkově, protože nadbytek kyseliny askorbové tělo vyloučí močí, ale tento vitamin může nepříznivě působit na žaludeční stěnu.

"Lidé, kteří užívají multivitaminové doplňky, pravděpodobnějen mrhají svými penězi a jen zvyšují zisky výrobcům těchto preparátů," varoval profesor R. Gordon z University of Aberdeen.

Takže propagování vitaminových preparátů je pouze manažerský útok na Vaši peněženku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (25x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář