Američané a Santa

25. prosinec 2006 | 18.16 |
› 

Velení protivzdušné a kosmické obrany Severní Ameriky (NORAD) v neděli zahájilo monitorování trasy Santa Clause, který s dárky oblétá zeměkouli. Kolem 20:00 SEČ se na saních se sobím spřežením ocitl nad východní Evropou, uvedl NORAD na svých internetových stránkách www.noradsanta.org.
WASHINGTON - Podle NORAD odstartoval bělovousý stařík v červené kombinéze ze Severního pólu a odpoledne letěl nad Novým Zélandem a Austrálií. Odtamtud se přesunul nad Japonsko, Čínu a pak přeletěl celou Asii. Nad Střední Asií zamířil vzhůru k mezinárodní orbitální stanici ISS. Před 20:00 obletěl věže moskevského chrámu Vasila Blaženého. Nad Ruskem se zdržel jen velmi krátce, protože pravoslavní slaví Vánoce později. Pak zamířil do Egypta a odtamtud do Itálie a dál do Evropy.
NORAD ke sledování Santa Clause používá výkonný radarový systém se 47 pevnými stanovišti, dále pak satelity na geosynchronních drahách a nad Severní Amerikou také kanadské stíhačky CF-18 Hornet a americké stíhací letouny F-15 a F-16. Sledují ho pomocí vedoucího soba Rudolpha, jehož rudý nos emituje stejné záření jako motory balistických raket.
Zatím není jasné, co udělá protivzdušná obrana, až se Santa Claus přiblíží k Severní Americe, zda se nestane terčem protiletadlové střely. Doposud však k sestřelu Santa Clause nikdy nedošlo, i když NORAD a jeho předchůdce velení kontinentální protivzdušné obrany (CONAD) sleduje let Santa Clause přes 50 let.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře