Národ cukrovkářů

10. leden 2007 | 15.55 |
› 

V České republice doslova raketově roste počet nemocných cukrovkou. V roce 2005 (poslední statistická čísla) se s tímto onemocněním léčilo 740 000 lidí. Dokonce ČR patří v Evropě smutné prvenství: v posledních několika letech ročně přibude až 56 000 nových diabetiků. Tak velký přírůstek není v žádné zemi Evropy.

Kolik je diabetiků
Celkem.................. ................739 305
Noví v roce 2005 .....................56 545
Pacienti s amputací................. .7 859
Pacienti slepí ---------..................2 447
S poruchou ledvin -----------------..20 864
Léčeni jen inzulinem ...............116 028

"Proti roku 1985 se počet nemocných cukrovkou téměř zdvojnásobil," tvrdí docent Milan Kvapil, předseda České diabetologické společnosti a přednosta interní kliniky pražské Fakultní nemocnice Motol. Výhledy onemocnění jsou přitom ještě mnohem horší. Podle odborníků bude cukrovkou postižen zhruba každý desátý občan ČR bez ohledu na věk. Už dnes se totiž předpokládá, že 300 000 nemocných o svém onemocnění zatím neví.
"Je to epidemie třetího tisíciletí, která ale není jen specifická pro Česko. Je celosvětová," říká docent Kvapil. Dodává, že je to daň za životní styl spočívající hlavně v nezdravé stravě a v nedostatku pohybu.
"Klíčovými faktory jsou sedavý způsob života, málo pohybu, zvýšený příjem energie potravou a obezita," říká docent Kvapil.

Jestliže se nezastaví prudký nárůst počtu nemocných, desetina národa během příštích patnácti let bude mít cukrovku. Podle některých odhadů to dokonce bude ještě víc a předpokládá se, že nemocí by mohlo trpět až 12 procent populace, tedy 1,2 miliónu lidí v ČR.
Léčba diabetu je i čím dál dražší. Roční přímé náklady představují zhruba 8,5 miliardy a budou stále růst. Celosvětově pohltí za 15 let 7 až 13 procent veřejných výdajů na zdravotnictví, což by v České republice znamenalo zhruba 20 miliard korun. S léčbou komplikací cukrovky jdou náklady už dnes do desítek miliard korun.
Právě obezita je v České republice další velký zdravotní problém. Česko patří ke třem zemím Evropy s největším počtem obézních lidí . Více než polovina národa nemá optimální váhu a co je nejhorší, obezita velmi výrazně roste i u dětí.

"Pokud člověk nemá nadváhu, riziko cukrovky je nižší a s ním pochopitelně i řada zdravotních komplikací," vysvětluje přední český obezitolog profesor Svačina, přednosta třetí interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V praxi to podle něj znamená zdravě se stravovat, a hlavně více se pohybovat. Hamburgery místo pohybu "Už malé děti sedí dlouhé hodiny u počítače, jedí přitom hamburgery nebo brambůrky, místo aby šly ven se proběhnout," soudí profesor Svačina. Dodává, že dospělí zlenivěli. Kam mohou, tam jezdí auty, hodiny vysedávají u počítačů, ale i doma u televize, jedí energeticky bohatá jídla a pijí hodně alkoholu, který má tak zvané prázdné kalorie.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (8x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře