Základna a my 1.

20. leden 2007 | 12.51 |
› 

20.1. 2007 Vláda Spojených států oficiálně požádala v pátek večer Českou republiku o zahájení jednání o umístění radarové stanice své základny protiraketové obrany na našem území. V sobotu dopoledne to na mimořádné tiskové konferenci oznámil premiér Mirek Topolánek.
Podle premiéra bude radarová základna USA pro Českou republiku přínosem a on sám bude její umístění v ČR podporovat. Jednání budou podle něj trvat několik měsíců. Pokud budou úspěšná a pokud česká strana záměr schválí, mohl by radar na českém území začít fungovat v roce 2011, odhadl předseda vlády.

O žádosti USA byli ještě v pátek večer informováni prezident republiky Václav Klaus, předseda Senátu Přemysl Sobotka, předseda Sněmovny Miloslav Vlček a také šéf soc. dem. Jiří Paroubek. Ministryně obrany Vlasta Parkanová připustila, že umístění radaru v Česku je pro občany citlivá záležitost. Soudí však, že by se americká nabídka neměla posuzovat na základě nějaké ideologie, ale podle toho, zda radar zvýší bezpečnost země. "O nabídce bychom měli vážně a odpovědně uvažovat," uvedla ministryně.

Topolánek nechce referendum
Topolánek uvedl, že radar by bezpečnost země i spojenců zvýšil. Je přesvědčen o tom, že jeho stavba by mohla ekonomicky prospět regionu, v němž se bude nacházet, a také české vědě a výzkumu. Topolánek nepředpokládá, že by se k věci měli vyjádřit lidé v referendu.

O zapojení Česka do takzvaného protiraketového deštníku se debatuje již několik let. Už v roce 2002 o tom jednal v USA tehdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Postoj české veřejnosti k základně není úplně jednoznačný. Například petice, které zařízení odmítají, podepsalo do loňského září na 40 000 lidí, kteří nechtějí vyměnit rudé hvězdy za bíle americké.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře