Základna a my 2.

24. leden 2007 | 14.16 |
› 

Účastníci středečního zasedání Bezpečnostní rady státu souhlasili s tím, aby Česká republika zahájila jednání s USA o vybudování radarové základny. Rada vládě uložila ustavit expertní tým, který připraví vyjednávací pozice země. Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) by schvalovací proces mohl trvat zhruba rok. Rada také pověřila ministra vnitra Ivana Langera (ODS) průběžným vyhodnocováním bezpečnostních rizik.

Prezident Václav Klaus uvedl, že umístění základny u nás není "předem rozhodnutá věc" a že jednání se bude věnovat jednotlivostem, ve "kterých může být skrytý problém".

Topolánek připomněl, že finální dohoda s Američany by podléhala ratifikaci obou komor parlamentu a prezidenta republiky. Odmítl přitom, že by o základně měli rozhodovat občané v referendu. "V Evropské unii je 14 států s podobnou základnou, nikde nepodléhalo její vybudování referendu. Nebylo ani referendum ke vstupu do NATO. V otázkách bezpečnosti ústava referendum nepředpokládá," reagoval Topolánek. Předseda vlády odmítl srovnat vybudování americké základny s přítomností sovětských vojsk v Česku před rokem 1989. "To je nemístné. Tehdy nám bylo vnuceno, nyní je to suverénní rozhodnutí," řekl s tím, že území základny nebude vyjmuto z jurisdikce českých orgánů.

Rozhodnutí může vést ke změně vízové politiky USA
Topolánek uvedl, že rozhodnutí postavit u nás základnu Spojených Států může v konečné fázi prospět k omezení české vízové povinnosti vůči této zemi. "Obě otázky spolu přímo nesouvisí, ale nálada v Kongresu se podstatně zlepší, když se ukážeme jako věrní spojenci USA," řekl Karel Schwarzenberg.

Suverenní rozhodnutí naší vlády, prosím, ale jaké vlády? Postavené na zrádcích a přeběhlících, na politicích, které vyšetřuje policie z podezření na korupci, na politicích, kteří dlouhá léta žili v cizině a sem se přišli tahat jen o majetek... Sakra, tihle mají rozhodnout za celý národ? Proč se bojí referenda, vždyť i když návrh na základnu neprojde, jejich platy a koryta jim zůstanou.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře