Přeháníme hygienu

24. listopad 2009 | 13.27 |
› 

Čistota půl zdraví a špína celé. Myslíte si, že tohle tvrzení je přehnané a v dnešní moderní době už nemá místo? Tak to je omyl a jak se zdá, budeme muset špínu částečně rehabilitovat.

Špína dětem svědčí, potvrdili vědci a rodiče by měli dětem občas dovolit pořádně se ušpinit. Tohle se tvrdí v nové studii, podle které přílišná čistota může připravit kůži o schopnost regenerace a hojení. Bakterie normálně žijící na pokožce totiž spouštějí mechanismy, které pomáhají předcházet zánětům v případě poranění.

Mikroorganismy tlumí přehnané imunitní reakce těla, jejichž vlivem může docházet při pořezání nebo poškrábání k otokům rány.

Podle odborníků se tak potvrzuje předpoklad, že vystavení organismu mikrobům v raném dětství často obrní děti proti alergiím. Mnozí věří, že posedlost moderního člověka hygienou stojí za výrazným vzestupem alergií, k němuž v rozvinutých zemích dochází.

Ve Velké Británii v současnosti probíhá kampaň, která má zastavit přehnanou hygienu, kterou někteří rodiče na svých dětech praktikují.

To co zkoumají renomovaní odborníci, už dávno znají cikáni, kteří jsou s hygienou na štíru, ale alergické děti se tam téměř nevyskytují.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (27x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře