Julínek-spasitel zdrtavotníctví

7. únor 2007 | 16.56 |
› 

PRAHA Nová léková vyhláška změní od dubna částky, které za pacienty v lékárně hradí jejich zdravotní pojišťovna. Lidé by si měli více připlatit především za starší a méně účinné preparáty. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek tvrdí, že změna se kapes pacientů dramaticky nedotkne. "V průměru za celou vyhlášku je to 150 korun za rok," řekl ministr. Podle stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha se ale změny týkají důležitých léků na nejběžnější choroby a dotknou se negativně statisíců lidí. "Sto padesát korun za rok je nesmysl. To bude minimálně 150 korun na měsíc," tvrdí Rath.

Pár otázek pro spasitele zdravotníctví:

Podle vás je tedy 150 korun za rok reálná suma.

Navýšení 150 korun za rok je správné, ale chování pacientů se může změnit.

A jak, kdybyste nám mohl říci.

Zahájíme informování pacienta, že mít předepsáno více než šest léčiv není pro něho nejlepší. Protože léky mezi sebou v těle reagují a vytvářejí další příznaky, někdy horší než ty, které přináší sama choroba.

Takže od pacienta, který nemá lékařské vzdělání, chcete, aby korigoval lékaře?

Ano. Já celou dobu říkám, že pacient má být daleko více aktivní. Na druhou stranu jsou i pacienti, kteří vyžadují, aby jim praktický lékař předepsal to či ono léčivo, a on jim to předepíše, aby měl pokoj.

Takže to opatření bude takové - že máme diskutovat s lékaři?

No samozřejmě, to je nepochybné. Třeba takový lék pentoxifilin bere neuvěřitelné množství lidí na prokrvení končetin. Jeho efekt byl po dlouhých studiích prokázán jako velmi malý a pacienti mají po něm například závrať.

A pocítí pacienti a lékaři ještě nějak, že je špatné předepisovat tolik léků?

Když jsme hovořili o tom pentoxifilinu, najednou pacienti zjistí, že je na něj vyšší doplatek, a začnou se ptát, proč je vyšší? A budou poučeni, že jde o zastaralý lék, místo kterého je modernější lék s vyšší úhradou od pojišťovny a minimálním nebo dokonce žádným doplatkem.

Tohle je názorný kocourkov. Máme snad odborníky, kteří by měli zajistit, aby zastaralé léky se předtaly vyrábět nebo dovážet a předepisovat. Přece nemůžete chtít po prodavačce, aby studovala seznam léků (kterých je několik tisíc) a zvažovala, který lék je pro ní nejvhodnější. To se potom můžeme léčit sami a k lékařům chodit jen na operace.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.64 (11x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře