Základna a my 4

8. únor 2007 | 14.40 |
› 

Zhruba polovina obyvatel ČR nesouhlasí s vybudováním vojenské základny USA v Česku ani v případě, že by za to byla zrušena vízová povinnost se Spojenými státy. Pro výměnu radaru za víza se naopak vyjádřilo asi 31 procent dotázaných. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění agentury RCA Research.

Nejvíce podporují umístění amerického radaru v ČR muži (37 procent) a vysokoškoláci (30 procent), nejmenší přízni se těší u žen (27 procent) a lidí bez maturity (16 procent).

Nejzarytějšími odpůrci radaru jsou Jihočeši (pro 12 procent), nejkladněji se k němu stavějí lidé z Plzeňského kraje, kde souhlasí každý druhý občan. Právě na rozhraní Středočeského a Plzeňského kraje má přitom základna stát.
Názory se liší i mezi politiky. Zatímco ČSSD a KSČM základnu odmítají, vládní ODS a KDU-ČSL jsou pro. Strana zelených by se základnou souhlasila pouze v případě, že by byla začleněna do obranného systému NATO.

Základny mimo území USA mají jednu velkou výhodu. Případný útok nepoškodí Ameriku, kde se naposledy válčilo v období Sever proti Jihu, ale stát, na kterém základna stojí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (8x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře