Úplateček pro lékaře

24. listopad 2009 | 20.20 |
› 

Neber úplatky, neber úplatky... jistě tuhle hlášku znáte z naší úspěšné filmové komedie, ale ono to ani dnes není zcela neznámá věc. Nějak ty úplatky máme zadřené moc hluboko pod kůží.

Až třetina lidí dává podle předběžných výsledků průzkumu lékařům menší dary, většinou jako odměnu za výkon. Tři procenta lidí se ale v průzkumu přiznala k tomu, že lékaři dali úplatek v hodnotě nad 50 tisíc korun. Na semináři o korupci ve zdravotnictví to řekl ředitel Transparency International D. Ondráčka.

Ondráčka na semináři upozornil také na fakt, že nemocnice často neefektivně nakupují vybavení. Záleží prý spíše na tom, kdo koho zná, než jak efektivně nakoupit.

Pacienti, kteří dávají lékařům dary a úplatky v hodnotě desítek tisíc korun, tak prý nejčastěji činí proto, aby si zajistili lepší místo v pořadnících na operace nebo nadstandardní přístup lékařů. "Projevuje se to jen v některých typech a odvětvích, nejčastěji v gynekologii," řekl Ondráčka.

Cílem průzkumu bylo zjistit, nakolik ve společnosti přežívá stereotyp z minulých dob,kdy se dávání darů lékařům považovalo za běžné.

Zajímavé, že také přežívá stereotyp braní úplatků u tak inteligentních lidí jako jsou lékaři.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (32x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře