"Milující" matka

12. únor 2007 | 18.09 |
› 

Rakouskem otřásl další skandál domácího týrání a věznění nezletilých. Třiapadesátiletá žena z Lince věznila ve svém bytě své tři dcery po sedm let. Dívenkám dělaly společnost jen myši a dokonce vyvinuly mezi sebou speciální jazyk, jemuž nikdo nerozumí. Policie případ odhalila v roce 2005, veřejnost se o něm ale dozvěděla až minulý víkend.

Policie dívky Viktorii (21), Kathrinu (18) a Elizabeth (14) objevila ve městě Poestlingberg blízko Lince a umístila do opatrovnické péče již v říjnu 2005. Podrobnosti případu se na veřejnost dostaly teprve minulý víkend.
Podle psychologů se dívky z domácího vězení již nikdy plně nevzpamatují. V naprosté tmě bez přístupu k okolnímu světu musely strávit sedm dlouhých let. Více než s lidmi teď dokáží komunikovat s myšmi.

Policie je objevila v bytě, který je situován ve čtvrti s dobrou adresou, v níž žije vyšší střední třída. Dívky zde žily v katastrofálně nehygienických podmínkách. Jejich místnost byla metr vysoko zaplněna exkrementy a odpadem. Podlaha byla plná také myších výkalů a moči. Dívky mají stále bílou pleť, jsou téměř slepé a běžné denní světlo jim působí vážné zdravotní komplikace. Podle psychologů se nejstarší dívenka patrně nikdy nevzpamatuje. Její vývoj je v katastrofálním stavu. U mladších dvou příští roky ukáží, zda se vrátí mezi běžné občany.

Věznitelkou byla třiapadesátiletá právnička, jejíž psychické zdraví nalomil rozvod s manželem. U soudu však přesto vyhrála opatrovnictví. Dívky odhlásila ze školy a úřadům tvrdila, že je bude sama vyučovat. Jejich otec a soudce z Lince se k dcerám od té doby nedostal. Získal devětkrát soudní příkaz, přesto se ženě dařilo dcery držet pod zámkem.

Právní zástupkyně dvou dívek Margareth Tewsová řekla rakouskému deníku Der Standard: "Po celá léta, kdy dívky byly vězněny, nebyly schopny příslušné úřady jednat. Sousedé, škola i doktoři nesčetněkrát upozorňovaly sociální pracovníky, že měly o dívky obavy."

Mluvčí obvodu Urfahr však kritiku Tewsové odmítá. Důkazy o zanedbávání prý nebyly dostačující. Tewsová tvrdí, že orgány měly zasáhnout nejpozději v roce 2001, když se byla matka nucena na klinice v Linci léčit z halucinací a falešných představ.
Politici požadují objasnění selhání kontrolních mechanismů
Zarážející je už skutečnost, že veterinární správa odvezla zanedbaná domácí zvířata v domě, kočky a psy, do útulku několik měsíců před tím, než se úřady postaraly o jeho obyvatelky.

Ženu nyní čeká proces, v němž bude čelit obviněním z těžkého tělesného zanedbání a trýznění neplnoletých nesamostatných osob, sdělila státní zástupkyně Carmen Riesingerová.
Objasnění případu a možné selhání kontrolních mechanismů školské rady, soudu, okresního hejtmanství a úřadu péče o mládež požadují rakouští politici napříč politickým spektrem.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (9x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře