Dobrý nápad z Francie

4. listopad 2009 | 19.55 |
› 

Platy našich poslanců jsou velice slušné a přesto řada z nich má problémy dostavit se na pravidelné zasedání a dávají přednost jiným, mnohem zajímavějším či příjemnějším iniciativám.

V dolní komoře francouzského parlamentu začalo platit opatření, na jehož základě se budou udělovat pokuty poslancům nepřítomným během pravidelného zasedání ve středu, kdy se zpravidla hlasuje o přijetí zákonů.

Sankce iniciovali poslanci vládní pravice s cílem nejen vylepšit image Národního shromáždění, ze kterého média často šíří záběry na prázdné lavice, ale také aby zabránili opakujícím se případům, kdy pro nedostatek hlasů není přijat nějaký zákon. Pravidlo odhlasovali poslanci vládní pravice a opozičních socialistů jednomyslně.

Od třetí neomluvené absence hrozí zákonodárcům za každou z nich stržení 25 procent z části platu, které jsou v položce "odměna za funkci". Sankce se nedotýká základní mzdy ve výši 7000 eur (184.000 Kč).

"Tahle šikana je absurdní a ponižující," podotýká poslanec B. Debré. Tohoto občanským povoláním lékaře už několik kolegů požádalo o potvrzení o nemoci, aby se mohli z pokuty vyvléci.

Nejkřiklavější případ zmaření hlasování o prosazovaném zákonu je z letošního dubna, kdy Národní shromáždění nečekaně odmítlo návrh zákona proti internetovému pirátství. Zákon neprošel za absence velké většiny poslanců poměrem hlasů 21:15. Dolní komora má přitom 577 členů.

V Česku se o případných sankcích pro absence poslanců také hovoří, ale zatím se parlament k podobnému opatření neodhodlal. Proč také by si měli ubližovat, že.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (29x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře