Vědci

19. únor 2007 | 11.09 |
› 

Vědci objevují nové léky, odhalují dosud neznámé druhy hmyzu nebo počítají zdánlivě nekonečné rovnice. Tedy, alespoň někteří...

Část těchto poněkud kožených bytostí v dlouhých bílých pláštích se zabývá mnohem zábavnějším problémy. Posuďte sami: víte například, že existuje brnění, které turistu ochrání před útokem medvěda grizzly? Tušíte, jaké tlaky vznikají v tělech tučňáků, když vykonávají velkou potřebu? A co takhle informace, že holubi, kteří projdou speciálním výcvikem, dokáží rozlišovat mezi obrazy Picassa a Moneta?
Jak to tak vypadá, dnešní vědci dokáží odpovědět téměř na cokoli. Trápí vás otázka, jestli by lidé plavali rychleji v sirupu než ve vodě? Zajímá vás, jestli víc zmoknete, když v dešti půjdete, nebo poběžíte? Marně si namáháte mozek ve snaze zjistit, jaké duševní pochody se ve vás budou odehrávat, když se pod vámi rozpadne záchodová mísa?

Můžete být klidní, díky vědcům známe odpověď na všechny tyto otázky (člověk plave stejně rychle v sirupu jako ve vodě, a chodec vyjde z deště o 40 procent mokřejší, než běžec). Ty nejúžasnější poznatky se dokonce každý rok dočkají i ocenění - ceny nazvané Ig Nobel, která se uděluje za výzkumy, jež by "nikoho jiného nenapadly" a které "nejdříve vyvolávají smích a pak zamyšlení".


Nepolapitelný budík
Některé jejich objevy přitom skutečně stojí za to. Tak třeba cenu Ig Nobel za ekonomii si vysloužila vynálezkyně budíku, který zazvoní a uteče. Kdo ho chce vypnout, musí vstát a budík najít, čímž si zajistí i včasný odchod do práce. Další vědci zase dlouhých sedm let zkoumali, zda zemětřesení nevyvolávají pohyby ocasů mořských sumců. Nevyvolávají.

Cenu Ig Nobel za literaturu si v minulosti vysloužil například Britský úřad pro normy (za šestistránkový návod, jak si správně uvařit šálek čaje), nebo tvůrci studie, která měla 100krát víc autorů než stránek. Zkrátka nepřišli ani vynálezci karaoke. "Antinobelovu cenu míru" jim zajistil fakt, že karaoke přispívá k toleranci mezi lidmi.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (8x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře