Děti a televize

4. listopad 2009 | 11.41 |
› 

Jak mít od dítěte pokoj, pustím mu televizi, tohle je v dnešní době nejčastější rodičovské řešení. Je to tak pohodlné, hodí aktovku do kouta, oblečení do druhého a zasedne k televizi. Každou reklamu odcituje předem a my máme klid, nikdo nás neruší.

Televize patří mezi fenomény dnešní doby. Lidé ji často používají jen jako zvukovou kulisu nebo dokonce jako prostředek k zabavení svých dětí. Není tedy divu, že většina dětí místo pohybu venku tráví hodiny denně u obrazovky.

Většina našich dětí ve věku do patnácti let tráví největší část volného času sledováním televizních pořadů. Průměrně děti stráví 25 hodin týdně před obrazovkou, což je velmi špatné a škodlivé.Televize by měla v životě dítěte sloužit jen jako doplněk. Maximálně několik minut denně a pokud možno i s vhodným filmem určeným právě pro ně. Hlavní nebezpečí spočívá právě v nedostatku pohybu a přejídání se.

Děti jsou mnohem citlivější a sledování televize se může odrazit i na jejich psychice či intelektu. Podle odborníků totiž, čím více sledují děti televizi, tím je pravděpodobnější, že budou agresivní či k násilí lhostejní.

"Rodiče by měli omezovat dobu, kterou děti u ní tráví a věnovat pozornost obsahu programů," upozorňuje psycholožka J.Manganellová.

V  průzkumech se ukazuje, že negativní účinky sledování televize jsou závislé především na délce. Pokud necháte dítě dlouhodobě vysedávat u televize, pak jim zaděláváte nejen na obezitu, ale i problémy způsobené změnou činnosti žláz s vnitřní sekrecí a u dívek dokonce i na předčasný nástup puberty.

Rád bych viděl rodinu, kde se dítě dívá na televizi jen pár minut denně. To by s ním rodiče nevydrželi a děcko by nebylo ve škole IN, kdyby nevidělo ten supr seriál. Vidět v přírodě mloka, žábu či kvetoucí bledule, to přece není tak zajímavé. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (28x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře