Něco pro kafaře

27. únor 2007 | 17.35 |
› 

Konzumovat nápoje s obsahem kofeinu v pozdním věku může být velmi rozumné, neboť tato látka podle nových zjištění ochraňuje stárnoucí srdce. Nejen káva, ale také různé nápoje typu kola, obsahující vysoké dávky kofeinu mohou skutečně pomáhat. Čím větší příjem této látky tělo má, tím je ochranný efekt na srdce vyšší.
Profesor John Kassotis se svými kolegy ze SUNY Downstate Medical Centre and Brooklyn College v New Yorku sledoval osoby starší pětašedesáti let a data o jejich zdravotním stavu a výživě. Statistické zhodnocení údajů potvrdilo, že osoby s nejvyšším příjmem nápojů obsahujících kofein měly nejmenší riziko onemocnění koronárních cév.

"Ochrana kofeinem před smrtí způsobenou chorobami srdce ve stáří je patrně způsobena tím, že tato látka zvyšuje krevní tlak," míní profesor Kassotis. Odborníci z New Yorku také prokázali vztah mezi výší příjmu kofeinu a silou účinku: čím více této látky v nápojích starší osoby přijímaly, tím byl účinek ochrany jejich srdce silnější.Do výzkumu však byly zařazeni pouze jedinci, kteří netrpěli hypertenzí (vysokým krevním tlakem). Vysoký krevní tlak totiž kofein ovlivňuje negativně. Žádný ochranný účinek nemá kofein v případě mozkových cév a mrtvice.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře