Evropský dějepis

28. únor 2007 | 19.49 |
› 

Čeští školáci by se brzy mohli učit dějiny Evropy ze speciální učebnice – úplně stejné, jakou by si v lavicích listovali Slováci, Francouzi, Irové nebo Rumuni. Tedy pokud projde plán německé ministryně školství Annette Schavanové. "Ano, chtěli bychom, aby společná učebnice vznikla," potvrdila LN mluvčí německé ministryně Viola Klamrothová záměr Berlína, o němž poprvé informovaly britské noviny.Je to utopie, říkají historici.

Knihu by měla sepsat skupina historiků ze všech zemí unie a shodnout se mají na jedné verzi. "Byl by nesmysl, kdyby to napsali třeba jen Němci nebo Francouzi. Chceme pozvat všechny," řekla Klamrothová. Kritika se ale už objevila. Za "typickou byrokratickou vychytralost" označili nápad Britové. "Za žádných okolností nesmíme ztratit kontrolu nad vzděláním svých dětí," prohlásil v deníku Daily Telegraph mluvčí britských konzervativců Graham Brady. Chladně se měli vyjádřit také Poláci, kteří v poslední době Němce několikrát obvinili z pokusu přepsat dějiny.

Shoda nad výkladem určité historické události nemusí být vždy dosažitelná. Ukázala to už existující společná učebnice dějin pro německé a francouzské studenty, která vyšla loni. Napsalo ji pět německých a pět francouzských historiků a z osmdesáti procent je stejná.
Oboustranně vyhovující pohledy na roli USA v poválečné Evropě a komunistickou totalitu v bývalém NDR se jim nicméně najít nepodařilo. Francouzi chtěli být kritičtější k Američanům a shovívavější ke komunistům, Němci naopak. Tyto kapitoly se proto v německé a francouzské jazykové verzi liší.

Hlavně to nesmí být suchopárné. Jinak je to ale dobrá myšlenka, říká na nápad napsat evropskou učebnici dějepisu ministryně školství Dana Kuchtová. Počkám, jak se to vyvine dál. Pokud s tím ale paní německá ministryně přijde, tak to podpořím.

Já, jako obyčejný člověk si myslím, že takový projekt je utopie. Každý stát má své dějiny a vysvětluje si je jinak, než jiný nezúčastněný, nebo snad poražený stát. Tohle by měla ministrině školství vědět, pokud nechceme svoji bohatou historii znehodnotit poklonkováním před EU nebo před nějakou velmocí. Proboha, budmě sami sebou!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře