Dražší cigarety

2. březen 2007 | 15.41 |
› 

Cigarety opět zdraží, tentokrát až o devět korun
Kuřáci si ještě nestačili zvyknout na šestikorunové zdražení cigaret, které je postihlo v důsledku loňského zvýšení spotřební daně, a už je čeká ještě dramatičtější růst cen v průměru dokonce o 9 Kč na krabičku.
Dnem 1. 3, 2007 totiž nabyla účinnosti novela, jež daň na cigarety zvyšuje z 1,36 na 1,64 koruny na jednu cigaretu.
Například krabička peter, která se ještě nedávno prodávala za 44 korun a nyní stojí 50 Kč, bude před letními prázdninami už za téměř 60 Kč a za marlbora kuřák zaplatí přes 70 Kč. Navíc se od 1. července už nebudou smět v Česku prodávat menší než dvacetikusová balení cigaret. Z trhu tedy zmizí krabičky o deseti kusech.
Spotřební daň na tabák stoupla z 810 na 905 korun za kilogram.
Jak už Právo informovalo, spotřeba tabákových výrobků přes rychlé zdražování prakticky neklesá. Zatímco v roce 2005 se v České republice prodalo 23,5 miliardy kusů cigaret, loni to bylo 23,45 miliardy, tedy téměř stejné množství.

Nechápu, proč v boji proti kouření byly zrušené desetikusové krabičky, které slabším kuřákům a těm, co se snaží kouření omezit vyhovovaly. Větší krabička znamená i větší pokušení. Myslím, že tady nejde o kuřáky, ale o kšeft a další peníze do bezedné státní pokladny.

Jestliže zavádíme na tabákové výrobky daň podle EU, tak nám dejte taky platy jako v EU. Daň se přece musí odvíjet podle kupní síly obyvatel. Nemáme nižší daň na tabák, ale máme mnohem nižší příjmy. Porovnejte kolik cigaret si koupí německý dělník a kolik si jich koupí náš dělník. Kdo tedy může bafat v EU více?!!

Krásným příkladem z celé slavné EU je jejich parlament: ŠTRASBURK 14. února 2007 Evropští poslanci po šesti týdnech platnosti zákazu kouření v parlamentních budovách v Bruselu opět povolili kouření. K tomuto kroku se rozhodli paradoxně v době, kdy se v rámci celé EU snaží prosadit přísnější protikuřácký zákon. Takže zákony platí pouze pro kmány

A ještě doušku. Daně na tabák a další očekávané zvýšení poplatků třeba u lékaře schvalují naši poslanci a senátoři, kteří se svým platem můžou klidně odhlasovat trojnásobné zvýšení a stejně se jich to nijak zvlášť nedotkne. Mají přece pěkně plná korýtka a na obyčejné občany kašlou.


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře