O nemocenské

20. listopad 2009 | 16.39 |
› 

Blýská se nám na lepší časy? Myslím tím placení nemocenské i první tři dny.  Nevím, ale odpočítal mi snad někdo z mého měsíčního pojištění 10%? Já myslím, že ne. 

První tři dny nemoci by mohli mít zaměstnanci od roku 2011 opět placené. Návrh v tomto smyslu v pondělí projedná vláda premiéra J. Fischera. Do Poslanecké sněmovny ho předložila ČSSD, která usiluje o zrušení třídenní karenční neboli čekací doby, během níž zaměstnanci nedostávají žádné dávky. Předkladatelé tvrdí, že karenční dobu už jednou Ústavní soud označil jako neústavní, a proto je třeba ji zrušit.

"Je nepřípustné, aby stát pouze vyžadoval splnění povinností ze strany zaměstnanců(v daném případě plnění pojistného), a nedbal přitom ochrany jejich zájmů. Došlo tak k porušení práv zaměstnanců, které dosahuje ústavněprávní dimenze," tvrdí autoři novely v důvodové zprávě.

Podle návrhu by zaměstnanci první tři dny pobírali náhradu ve výši 30 procent své průměrné mzdy. Tuto náhradu by vypláceli zaměstnavatelé. Na oplátku by se jim o půl procenta snížily odvody na sociální pojištění.

Pokud bude novela schválena, začne platit od ledna 2011

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (30x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře