Rozvody

14. říjen 2009 | 13.54 |
› 

Dokud nás rozvod nerozdělí, to je taková úprava svatebního slibu, protože rozvodovost je opravdu děsivá. Prostě Větné naše milování už vyšlo z módy.

Spory rozvádějících se párů o výživné jsou čím dál tím ostřejší. A vleklejší. U alimentů už nejde o pár stovek navíc, ve hře bývají desítky tisíc měsíčně. Stále častěji se navíc hraje i o vysoké výživné na toho z páru, který má výrazně nižší příjmy. Lidé jsou ve svých požadavcích stále náročnější.

Jeden z mnoha případů: Pětatřicetiletá Lucie se rozvádí. S manželem se na rozchodu dohodli, krize vztahu trvala roky, oba už měli někoho jiného. Zdálo se, že rozvod půjde hladce. Ale nejde. Trvá to už třetí rok. Kvůli alimentům na dceru.

Bývalý manžel, do rozvodu bohatý podnikatel v realitách, najednou začal vykazovat minimální příjmy. Platí proto jen malé výživné, zato jedenáctiletou holčičku zahrnuje drahými dary. Matka nevěří, že exmanžel náhle zchudl, a žádá výživné v řádu desetitisíců. Pár si "jde po krku", hádá se i před dítětem.

Nejčastější jsou stesky na to, že nemohou vidět své děti tak často, jak by chtěli, často jde o vyložené naschvály. "Čím jsou manželé vzdělanější, tím jsou vzájemné podlosti rafinovanější, propracovanější a nebezpečnější," potvrzuje z praxe advokátka Klára Veselá-Samková.

Další případ: Pan Michal platí na své dvě děti alimenty dvacet tisíc. Rozhodl tak soud, ačkoli muž byl v té době bez práce. Vyšel z jeho někdejších příjmů. Muž zatím alimenty platí z úspor, protože se bojí, že by jinak přišel o možnost vídat děti, ale teď chce soud požádat o snížení alimentů. Jeho žena o tom nechce slyšet. "Chápu ji, taky jsem byl zvyklý na jinou životní úroveň. Ale sám ty peníze nemám," říká Michal.

Je dobré využít služeb zkušených advokátů? Cena advokáta začíná na 500 za hodinu a třeba rozvod na několik stání tak stojí kolem 20 tisíc, což není zanedbatelná suma, pokud se nehádáte o miliony.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.03 (29x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře