Stát stárne

20. leden 2010 | 20.07 |
› 

Otázka je, proč se rodí tak málo dětí v době krásné demokracie a prosperujícího kapitalismu? Proč po Husákových dětech v totalitě nemáme další vlnu Havlových či Klausových děti?  Asi proto, že budování kariery má přednost před dítětem.

Česko se stane zemí seniorů, ženy budou rodit až po třicítce a imigranti zajistí, že země nezůstane bez obyvatel. Tak vidí prognózu vývoje populace autoři Projekce obyvatelstva v krajích a oblastech ČR do roku 2065, kterou vydal Český statistický úřad.

Průměrný věk prvorodiček se bude v Česku za několik let pohybovat mezi 30 a 32 roky. Třiceti- a víceletých rodiček bude tradičně nejvíce v Praze. Hlavní město tradičně vykazuje největší podíl osob starších 65 let a současně nejnižší počet dětí.

Už v roce 2014 se očekává převaha počtu seniorů nad dětmi, přičemž rozdíl mezi počty občanů po 65. roce věku a počty dětí do 14 let se bude výrazně prohlubovat.

Počet obyvatel však poroste, zásluhu na tom budou mít ale přistěhovalci. Bez podílu přistěhovalců a jejich dětí by se počet obyvatel v do roku 2065 snížil o 13 až 23 procent.

Doufám, že tuto prognózu Český statistický úřad předá vládě, parlamentu, senátu, panu prezidentovi a  také nezapomene na exprezidenta  Havla, jako vysvědčení za 20 let budování lepších zítřků.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (35x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře