Potopíme Mikronésii

17. prosinec 2009 | 12.40 |
› 

Co na to ČEZ, kterému naše elektrárny patří. Nepřestěhuje celou ohroženou populaci (asi 110 000 lidí) třeba do Prahy? Stejně už tam žije 20% cizincu.

Ostrovní stát v Tichém oceánu má obavu, že může kvůli české uhelné elektrárně Prunéřov zaniknout! Podle Mikronésanů vyrobí tolik skleníkových plynů, že to přispěje ke zvýšení hladiny oceánů a souostroví, které ční jen pár metrů nad mořem, skončí pod vodou. Mikronésie tak začala jednat s českým ministerstvem životního prostředí.

Před několika dny přišel od Federativních států Mikronésie, které tvoří 607 ostrovů, dopis na české ministerstvo, v němž vyjadřují své obavy a žádají nové posouzení vlivu na životní prostředí. "Obávají se, že modernizace a rozšíření elektrárny ostrovy ohrozí," řekla serveru iDnes mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Ministerstvo chce tichomořskému souostroví vyhovět tím, že mu zašle doklady k procesu i s posudkem, ale nový proces na posuzování vlivu na životní prostředí otevřít odmítá.

Elektrárna Prunéřov je největším producentem skleníkových plynů a 18. největším zdrojem emisí oxidu uhličitého v Evropě. Ročně vypustí do vzduchu až 10 milionů tun CO2, což je asi 40násobek emisí, které ročně vyprodukuje celá Mikronésie.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.12 (33x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře