Kdo může na Vysokou

12. prosinec 2009 | 22.58 |
› 

Budou vysoké školy jen pro synáčky a dcerušky boháčů? Náklady na studenta enormě rostou a řada lidí si nebude moci dovolit podporovat vysokoškoláka.

Náklady spojené se studiem na vysoké škole jsou dvakrát vyšší než před pěti lety. Měsíc studenta či jeho rodinu vyjde navíce než osm tisíc korun. A to je řeč o veřejných školách, kde se neplatí školné.

Peníze padnou zejména na bydlení, jídlo, dojíždění a učebnice. Studium na soukromých školách je ještě o tři tisíce korun dražší, a to bez započtení školného. To činí v průměru další tři a půl tisíce korun měsíčně.

Ještě před pěti lety, tedy v roce 2004, vyšel měsíc studia na veřejné vysoké škole na 3 477 korun. Průměrný plat se přitom od té doby rozhodně nezdvojnásobil, stoupl o necelou třetinu. Procento příjmů, které platí rodiče za vysokoškolské studium dětí, tak výrazně roste.

"Studium na vysoké škole je drahé a pro studenty ze sociálně hůře postavených rodin nedostupné," tvrdí Jana Matesová, náměstkyně ministryně školství.

Její úřad proto chystá do vlády návrh na zavedení půjček pro studenty, které by nebylo obtížné získat a zároveň by byly výhodnější než obvyklé bankovní úvěry.

Takže vysoké školy jen pro boháče, ale to neznamená, že dětičky podnikatelů a celebrit jsou všechny inteligentní. Prostě někteří budou jen zabírat místo nadaným dětem, jejichž rodiče jim tu školu nebudou moci zaplatit.  

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (29x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře