Vodku nebo okurky

16. prosinec 2009 | 16.59 |
› 

"Mášo, nekupuj okurky, vodku dones," tohle bude asi často slyšet v mnoha ruských domácnostech. Jak by asi tohle cenové srovnání dopadlo u nás?

Tradiční ruský alkoholický nápoj od příštího roku zdraží. Od ledna bude půl litru vodky v maloobchodě stát nejméně 89 rublů, tedy asi 53 korun. Rusko tak chce vytlačit z trhu nelegální výrobce - jejich "samohonka" zabírá na trhu s vodkou v zemi více než třetinu

Přestože Rusové vypijí v době ekonomické krize více vodky než dříve, příjmy certifikovaných prodejců klesají. Lidé totiž raději kupují načerno vypálené "samohonky", které je vyjdou výrazně levněji. Nelegální výrobci si za půl litru naúčtují 40 až 60 rublů, zatímco značkové produkty stojí nejméně dvakrát více.

Podle ruských statistik prodaly maloobchody v minulém roce 1,76 miliardy litrů vodky. Licencovaní výrobci přitom dodali na trh pouze 1,2 miliardy litru, což je 68 procent celkové produkce.

Analytici však upozorňují, že lidé nebudou ochotni platit za vodku více, než jsou zvyklí. Nová cena by měla být srovnatelná s cenou jednoho kilogramu okurek,

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (30x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře