Otcovská dovolená

11. květen 2007 | 10.39 |
› 

Pánové těšte se. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas hodlá navrhnout vládě zavedení obdoby mateřské dovolené i pro otce. Trvala by týden a muži by si ji mohli vybírat do dvou měsíců po narození dítěte. Otcovská dovolená by ročně stála 200 miliónů korun. ( je to ani ne třetina, co nás stojí tolik užitečný senát, kde si pár vysloužilých politiků mastí kapsu)

"Chceme, aby existovala možnost jednotýdenní peněžité pomoci v otcovství. Jeden týden pracovního volna by byl hrazený ze systému nemocenského pojištění," řekl ve středu ministr. Od otcovské dovolené si slibuje větší zapojení mužů do péče o rodinu a zlepšení situace žen.
Nyní dostávají ženy mateřské dávky ve výši 69 procent z denního základu příjmu po dobu 28 týdnů, svobodné matky pak 37 týdnů.


V některých státech otcovská dovolená již existuje. "V Evropské unii se vede debata o 12 týdnech. Je to sice rozdíl - 12 týdnů a jeden. V každém případě je to ale pokrok," řekl novinářům eurokomisař Vladimír Špidla. Větší zapojení otců do péče o rodinu považuje za správné, oba rodiče by si ji měli rozdělit rovnoměrně a spravedlivě. Například na Islandu třetinu času musí s potomkem strávit otec. Rozdělení péče mezi oba rodiče je běžné v severských státech.

Tak, co pánové, bereme to?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.08 (13x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře