Vosa jako detektiv

17. květen 2007 | 10.32 |
› 

Nizozemští vědci "cvičí" k hledání drog a výbušnin - vosy. Tvrdí, že tento bodavý hmyz je dokonce citlivější a spolehlivější než speciálně trénovaní psi. Výcvik vosy se podle nizozemských expertů vyplatí, přesto, že její životnost je přibližně jen dva měsíce. Vosa se ukázala být velmi učenlivou a její "trénink" nepřesáhne jednu hodinu.
Zato výcvik psa, schopného vyhledávat drogy a výbušniny, trvá podle odborníků v průměru půl roku.

Biologové z Institutu ekologie v nizozemském městě Maarssen zjistili, že vosy jsou na narkotika a výbušné látky podstatně citlivější, než speciálně připravení psi. Našli dokonce způsob, jak bodavý hmyz vycvičit ku prospěchu člověčenstva.
Vosy už úspěšně prošly laboratorním testovacím systémem. Hledanou látku identifikovaly velmi přesně díky svým tykadlům, která fungují jako anténa a na drogy či výbušniny reagují citlivěji než psí čenich. Navíc, jak tvrdí vědci, jsou to prý velmi učenlivé žákyně.

"Je toho ještě moc málo, co víme o říši hmyzu," řekla mluvčí pražské zoo Romana Anděrová. "Jejich citlivost je opravdu někdy až neuvěřitelná. Motýli jsou například schopni ucítit samičku na kilometr daleko, takže záleží jen na tom, co všechno dokážeme o živočiších zjistit, nebo čemu se od nich eventuálně dokážeme naučit."

Na dotaz, zda česká policie uvažuje o možném zařazení vos do služby, jsme dostali odpověď přesně ve stylu položené otázky. "Aniž bychom chtěli zpochybňovat úspěchy vědců nebo serióznost agentury, Policie České republiky raději vyčká případných úspěchů vosích detektivů a zůstane zatím u čtyřnohých pomocníků," řekla majorka Ivana Zelenáková, tisková mluvčí Policie ČR. Vosy ve službách policie by podle ní mohly navíc způsobit komplikace při výběrovém řízení, kdy by neměli naději na úspěch lidé s alergii na hmyzí bodnutí.
Vosy mají ještě jedno minus - naprosto u nich absentuje individualita, což se o našich čtyřnohých kamarádech rozhodně říct nedá. A po pravdě řečeno, pochvalu od páníčka v podobě pomazlení si u vosy nedokáže představit nikdo.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře