Ledová whisky

8. únor 2010 | 13.32 |
› 

Není to nějaký nový druh whisky, spíše naopak. Novozélandským polárníkům se v Antarktidě podařilo najít whisky, která byla na ledu více než sto let.

Expedice se uskutečnila na popud skotského výrobce lihovin Whyte & Mackay, který chce na základě vzorků ze sto let starých lahví oživit tradici původní skotské whisky McKinlay.  Sir E. Shackleton a jeho muži nápoj dostali darem, když se v roce 1907 chystali na výpravu k jižnímu pólu.

Lahve byly objeveny už v roce 2006, kvůli silné vrstvě ledu nemohly být ale vyzvednuty. Týmu novozélandské nadace antarktického dědictví se je nakonec podařilo vyprostit pomocí speciálních vrtáků. Led rozbil několik lahví, zbytek se prý ale podařilo zachránit. Polárníky údajně překvapilo, že bedýnek našli pět namísto očekávaných dvou. Potěšily je i dvě bedýnky brandy, což prý byl příjemný bonus.

R. Paterson, který pracuje jako míchač whisky označil dnešní nález za "dar z nebes pro všechny milovníky dobré whisky". Domnívá, že nápoj může chutnat přesně stejně jako před sto lety. "Pokud budeme moci obsah lahví prozkoumat a zanalyzovat, můžeme tak obnovit původní složení nápoje. Vzhledem k tomu, že se původní recept ztratil, může jít o jakési okénko do historie."

Asi půjdu vykopad dvacet let zakopanou slivovici.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (33x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře