Vánoční zvyky a pověry

23. prosinec 2009 | 13.54 |
› 

Vánoční zvyky a pověry tak jak je známe i neznáme. Něco na oživení starých tradic, ale pochybuji, že děvčata ve městě budou moci například klepat na kurník.

Krájení jablka

Po štědrovečerní večeři se nožem přepůlí jablko. Řez veďte kolmo ke stopce. Obě poloviny se všem ukážou a záleží na tom, jaký tvar má vnitřní část s jádry. Pokud vypadá jako pěti, nebo vícecípá hvězda, sejdou se všichni za rok ve zdraví. Pokud má tvar kříže, je čtyřcípá, pak někdo z přítomných těžce onemocní, nebo zemře. Tohoto zvyku se není třeba bát. Vybírejte zdravé, velké jablko. A nezapomeňte - od štědrovečerní večeře se nevstává!

Pouštění lodiček

Není mnoho lidí, kteří by alespoň jednou v životě o Vánocích nezkoušeli pouštět lodičky ze skořápek ořechů. Ale i tak si připomeňme, že je velmi důležité, aby si svou lodičku každý zhotovil sám. Při věštbě můžeme položit jakoukoliv otázku týkající se lásky, rodiny, práce, úspěchů, majetku atd... Smí se položit jen jedna jasně formulovaná otázka a to v okamžiku, kdy budete v lodičce zapalovat svíčku a spouštět ji na vodu.


Stíny

Když se rozsvítí, dívají se všichni po stěnách. Čí stín nemá hlavu, ten do roka zemře.

Střevíc

Svobodné dívky házejí střevícem přes hlavu. Obrátí-li se patou ke dveřím, zůstanou doma. Obrátí-li se špičkou ke dveřím, provdají se a odejdou.

Šupiny

Pod talíře se štědrovečerní večeří se dává několik kapřích šupin, které mají přinést všem po celý rok dostatek peněz.

Knedlíky

Pokud se dívka potřebuje rozhodnout mezi nápadníky, napíše jejich jména na papírek a dá do knedlíků, které připravuje. Vybere si toho, "jehož knedlík" rozkrojí první.

Klepání na kurník

Svobodná dívka klepe střevícem na kurník. Ozve-li se slepice, dívka zůstane svobodná. Pokud se ale objeví kohout, brzy se vdá.

Třesení bezem

Nezadané dívky třesou bezem a pronášejí: "Třesu, třesu bez, pověz ty mi pes, kde můj milý dnes," a dům u kterého začne jako první štěkat pes je i domem, ve kterém bydlí jejich nastávající.

Lítí olova

Tento zvyk pomalu mizí a tak se k němu nebudu vracet i vzhledem k bezpečnosti.

Pokud si chcete Vánoce provonět, tak se používá purpura nebo františek.

Purpura je směs voňavých bylin, např. levandule, skořice a hřebíčku a drtě voňavých dřevin, které se teplem rozvoní. Podobné vůně pocházejí z dob Keltů, kteří jako první vůně pálili na ohni voňavé jehličí.

František je, stejně jako purpura, velmi oblíbený. Je to kužel z rozemletého hnědého uhlí s přidanou vůní kadidla.

Co přináší štěstí? Když v noci na Boží hod vystřelíte z pušky směrem k Měsíci. (vhodné ponejvíc pro myslivce)

Co přináší smůlu? Na Štědrý den nepište své milé - milému zamilované psaní, jinak by to mohlo znamenat rozchod. (takže žádné zamilované SMS)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.03 (31x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře