Pozor na hubu

4. leden 2010 | 15.38 |
› 

V zápalu diskuse pronesete větu, která se dotkne nějakého náboženství či jeho představitele a máte průšvih, který vám pěkně zahýbá s kontem v bance. Jo, rouhání v Irsku se prodraží.

Irové, kteří by se chtěli rouhat, se od začátku nového roku musí mít pořádně na pozoru. Nový zákon platící od ledna totiž náboženské rouhačství tvrdě postihuje. A to pokutou až ve výši 25 000 eur.

Co je za rouhačství považováno? Podle úpravy se zjednodušeně řečeno jedná o publikování nebo vyjadřování věcí, které jsou pro různá náboženství hanlivé. (Zákonu se nicméně vymykají třeba "literární" výroky.)

Irská vláda k tomuto opatření, které bylo schváleno v červenci, sáhla kvůli tomu, že původní úprava, ústava z roku 1937, údajně poskytovala ochranu jen křesťanům, nyní však v Irsku hojně žijí i příslušníci dalších náboženství.

Nařízení však v Irsku podnítilo i nesouhlasné reakce. Do čela odporu se postavila skupina nazývající se Atheist Ireland, usilující dokonce o zrušení údajně nejednoznačného zákona

K nejtvrdším výrokům patří vyjádření z muzikálu Jerry Springer the Opera, Ježíš v něm říká: "Vlastně jsem trošku gay." Ve výběru se však objevují i biblická vyjádření Ježíše nebo citáty zpěvačky Björk.

Takže zavedeme znova inkvizici?!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (33x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře